Przeczytaj
Budowa pierwotna korzenia
Budowa anatomiczna korzenia, w której uczestniczą tkanki stałe wytworzone przez merystem wierzchołkowy korzeniamerystem wierzchołkowy korzenia, określana jest jako budowa pierwotna.
W młodym korzeniu tkanki stałe przyjmują układ charakterystyczny dla tego organu. Stało się to podstawą do wydzielenia trzech warstw tkanek, widocznych na przekroju poprzecznym korzenia. Stanowią je: skórka korzenia (ryzoderma)skórka korzenia (ryzoderma), kora pierwotnakora pierwotna oraz walec osiowy (stela)walec osiowy (stela).
Skórka korzenia (ryzoderma)
Ryzoderma jest tkanką okrywającą, złożoną z pojedynczej warstwy cienkościennych, prostokątnych komórek, ściśle przylegających do siebie. Tkanka ta nie zawiera aparatów szparkowych i nie wytwarza kutikuli. Rurkowate wypustki komórek skórki korzenia to włośnikiwłośniki. Osiągają one długość do 8 mm. Dzięki nim zwiększa się powierzchnia chłonna korzenia i roślina efektywnie pobiera wodę i sole mineralne z roztworu glebowego. Na 1 mm Indeks górny 22 ryzodermy znajdują się setki włośników korzeniowych.
Kora pierwotna
Kora pierwotna stanowi obszar między skórką a walcem osiowym. Zbudowana jest z tkanki miękiszowej (zwanej miękiszem kory pierwotnej) oraz śródskórniśródskórni, określanej także endodermą.
Komórki miękiszu kory pierwotnej ułożone są w warstwy koncentryczne. Wykazują cechy typowe dla komórek tkanki miękiszowej. Są żywe, duże, cienkościenne, z licznymi przestworami międzykomórkowymi pomiędzy sobą. W strefie włośnikowej korzenia miękisz uczestniczy w przewodzeniu wody i soli mineralnych z włośników do walca osiowego. W strefie wyrośniętej komórki miękiszu kory pierwotnej gromadzą materiały zapasowe (głównie skrobię), a komórki miękiszu, które są położone bezpośrednio pod skórką (ryzodermą), korkowacieją. Ryzoderma zostaje wtedy zastąpiona przez podskórnię (egzodermę)podskórnię (egzodermę) pełniącą funkcję ochronnej tkanki okrywającej. U wielu roślin, które nie przyrastają na grubość, podskórnia okrywa korzeń wyrośnięty na stałe, natomiast u roślin dwuliściennych z silnym przyrostem wtórnym zostaje zniszczona podczas tego przyrostu. W korze pierwotnej niektórych roślin, między komórkami miękiszowymi, mogą występować pojedyncze komórki sklerenchymy (tkanki wzmacniającej) oraz utwory wydzielnicze, takie jak komórki olejowe, komórki taninowe czy komórki śluzowe.
Śródskórnia (endoderma)
Śródskórnia (endoderma) jest wewnętrzną częścią kory pierwotnej roślin i stanowi wyraźną granicę między korą pierwotną a walcem osiowym. Ma postać pojedynczego pierścienia komórek sąsiadujących z elementami steli. Komórki śródskórni ściśle do siebie przylegają i posiadają nierównomiernie pogrubiałe ściany komórkowe. Wymienione powyżej cechy pozwalają na odróżnienie śródskórni od komórek miękiszu kory pierwotnej.
Pogrubienie ścian komórkowych może przyjmować dwojaką postać i w obydwu przypadkach jest wynikiem odkładania substancji organicznych – ligniny i suberyny. Pierwszy wariant pogrubienia obserwowany jest w korzeniach roślin jednoliściennych i dotyczy promieniowych i wewnętrznych ścian większości komórek śródskórni. Zarys pogrubienia w przekroju poprzecznym ma kształt litery U. Tak zbudowane elementy śródskórni nazywane są komórkami U‑kształtnymi. Są one martwe, nieprzepuszczalne dla wody i pełnią funkcję wzmacniającą i ochronną. Obok nich, w pierścieniu śródskórni, obecne są komórki cienkościenne, żywe, funkcjonujące jako komórki przepustowe dla wody i soli mineralnych. Komórki przepustowe zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie drewna (ksylemu), natomiast łyko (floem) jest odizolowane od kory pierwotnej poprzez komórki U‑kształtne. Stanowi to ochronę łyka przed infekcją drobnoustrojów.
Z kolei w korzeniach roślin dwuliściennych pogrubienie ścian śródskórni dotyczy wszystkich komórek i ma postać pierścienia dookoła promieniowych i poprzecznych ścian komórkowych.
Pierścień ligniny i suberyny w ścianie śródskórni określany jest jako pasemka Caspary'egopasemka Caspary'ego. Występują one zarówno u roślin jedno- jak i u dwuliściennych. Nie wpływają one na żywotność protoplastów śródskórni, wszystkie komórki pozostają żywe. Funkcja pasemek Caspary’ego polega na ukierunkowaniu przepływu wody i soli mineralnych w korzeniu.
Walec osiowy (stela)
Walec osiowy zbudowany jest z tkanki miękiszowej i tkanek przewodzących. Najbardziej zewnętrzną warstwę walca osiowego tworzy jednowarstwowa tkanka miękiszowa, sąsiadująca ze śródskórnią, określana jako okolnicaokolnica. Komórki okolnicy zachowują zdolność do odróżnicowania i podziałów. Z perycyklu powstają korzenie boczne i miazga korkotwórczamiazga korkotwórcza. W okolnicy mogą występować pojedyncze komórki wydzielnicze.
W wielu korzeniach roślin jednoliściennych środek walca osiowego zajmuje tkanka miękiszowa określana jako miękisz rdzenia lub miękisz centralny, wokół którego promieniście ułożone są elementy drewna i łyka. U roślin dwuliściennych w centralnej części korzenia znajduje się drewno, mające w przekroju poprzecznym postać gwiazdy sięgającej ramionami do okolnicy. Pomiędzy ramionami zlokalizowane jest łyko. Układ pierwotnego drewna i pierwotnego łyka w budowie korzenia roślin jednoliściennych i dwuliściennych określany jest jako naprzemianległy.
Budowa wtórna korzenia
Typowy dla roślin dwuliściennych przyrost korzenia na grubość jest wynikiem aktywności dwóch tkanek twórczych wtórnych, miazgi (kambium) i miazgi korkotwórczej (fellogenu). Tkanki te powstają z przekształcenia określonych tkanek pierwotnych.
Miazga (kambium)
MiazgaMiazga tworzy się z prokambium oddzielającego komórki pierwotnego drewna i pierwotnego łyka oraz częściowo z okolnicy. Aktywność podziałowa pojawia się najpierw po wewnętrznej stronie łyka pierwotnego, a następnie w okolnicy. Wtedy to, dotychczas niepołączone ze sobą pasma miazgi łączą się, tworząc charakterystyczny dla korzenia układ falisty. Następnie w wyniku różnej intensywności odkładania nowych komórek – więcej drewna wtórnego do wnętrza niż łyka wtórnego na zewnątrz – linia miazgi przekształca się w regularny pierścień. Zwykle kształt pierścienia widoczny jest pod koniec pierwszego roku wzrostu rośliny. Wtórna budowa korzenia cechuje się zmianą naprzemianległego układu drewna pierwotnego i łyka pierwotnego na układ naprzeciwległy drewna wtórnego i łyka wtórnego. Z czasem przyrost na grubość walca osiowego prowadzi do rozciągnięcia i w konsekwencji do rozrywania kory pierwotnej i skórki.
Miazga korkotwórcza (fellogen)
Niemal jednocześnie z wyodrębnieniem się miazgi część okolnicy ulega odróżnicowaniu do miazgi korkotwórczej (fellogenu). Fellogen na zewnątrz odkłada kilka warstw komórek, które z czasem obumierają i tworzą warstwę określaną, jako korek (fellem)korek (fellem). Natomiast do wnętrza fellogen odkłada jedną lub dwie warstwy żywych komórek miękiszowych określaną, jako felloderma. W wyniku podziałów komórek miazgi korkotwórczej na powierzchni walca osiowego powstaje wtórna tkanka okrywająca nazywana korkowicą lub perydermąkorkowicą lub perydermą, która składa się z fellemu, fellogenu i fellodermy. Korzeń o budowie wtórnej zbudowany jest jedynie z samego, silnie rozrośniętego walca osiowego okrytego korkowicą.
Słownik
rejon, znajdujący się między skórką a walcem osiowym (stelą), w którego skład wchodzi tkanka miękiszowa oraz śródskórnia (endoderma)
element wtórnej tkanki okrywającej, powstający z fellogenu i występujący w starszych częściach organów, w których zachodzi przyrost wtórny na grubość. Jego ściany są adkrustowane suberyną
wtórna tkanka okrywająca. Stanowi warstwę ochronną, która zastępuje skórkę (ryzodermę) u roślin w czasie przyrostu na grubość, utworzona z korka (fellemu), miazgi korkotwórczej (fellogenu) i kilku warstw komórek miękiszowych (fellodermy)
tkanka roślinna twórcza znajdująca się na wierzchołku korzenia. Jej dzielące się komórki zapewniają korzeniowi wzrost na długość
tkanka roślinna twórcza zdolna do podziałów komórkowych, powstała z komórek zarodkowych, zapewniająca roślinie możliwość wzrostu na długość
tkanka twórcza zdolna do podziałów komórkowych, powstała z odróżnicowania się komórek tkanki stałej, zapewniająca roślinie możliwość wzrostu na grubość
wtórna tkanka twórcza, która produkuje warstwy wtórnych tkanek przewodzących
wtórna tkanka twórcza, która produkuje warstwy wtórnej tkanek okrywającej
najbardziej zewnętrzna warstwa walca osiowego, z której powstają korzenie boczne i częściowo miazga. U roślin dwuliściennych okolnica wzmacnia korzenie oraz chroni tkankę waskularną
pasma przebiegające w promienistych i poprzecznych ścianach komórek śródskórni (endodermy) korzenia uniemożliwiające dyfuzję wody i substancji mineralnych w apoplaście
połączenia między protoplastami sąsiadujących komórek w tkance roślinnej, przechodzące w poprzek ściany komórkowej
tkanka okrywająca w starszych częściach korzenia, zastępująca skórkę, powstająca z zewnętrznych warstw kory pierwotnej, której komórki ulegają korkowaceniu
pierwotna tkanka okrywająca, zwykle jednowarstwowa
najbardziej wewnętrzna warstwa kory pierwotnej korzenia, która otacza walec osiowy (stelę)
centralna część łodygi i korzenia. Wewnątrz walca osiowego korzenia znajdują się tkanki przewodzące – drewno (ksylem) i łyko (floem). Jego najbardziej zewnętrzną warstwę stanowi okolnica (perycykl), czyli jednowarstwowa tkanka merystematyczna umiejscowiona bezpośrednio pod śródskórnią (endodermą)
cienkie wypustki komórki skórki korzenia (ryzodermy), zwiększające powierzchnię chłonną korzenia i odpowiadające za pobieranie wody i soli mineralnych z roztworu glebowego