R1caKnKiAahZI
Zdjęcie przedstawia rozległe pole i obóz składający się z wielu prostych namiotów. Na zdjęciu ukazana jest grupa czarnoskórych ludzi. Są to dorośli oraz dzieci. Patrzą w stronę widza. W tle znajdują się wzgórza.

Konflikty międzynarodowe i etniczne na obszarze Afryki – Sudan

Źródło: Julien Harneis, licencja: CC BY 2.0.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Pat Walters Jeżeli szukacie bohaterów, musicie ją poznać. Jill Seaman - doktor ze strefy wojny

Jill Seaman spędziła wiele lat na niesieniu pomocy medycznej ludziom z południowego Sudanu. W 1989 r. trafiła w sam środek dwóch nieszczęść – wielkiej epidemii leiszmaniozy trzewnej (kala‑azar) oraz brutalnej wojny domowej. Wojna już się skończyła, Sudan Południowy ogłosił niepodległość, epidemia wygasła, ale przemoc, choroby i być może najgorszy z wszystkiego lęk nadal trapią tę ziemię.

wstep Źródło: Pat Walters, Jeżeli szukacie bohaterów, musicie ją poznać. Jill Seaman - doktor ze strefy wojny, „National Geographic Polska” 2013, nr kwiecień, s. 16.

Konflikty w Sudanie to jedne z najdłuższych i najkrwawszych współczesnych wojen. Zmieniły wielu jego mieszkańców w wiecznych uchodźców szukających swojego miejsca i lękających się nie tylko o zdrowie swoje i swojej rodziny, ale i życie.

Co spowodowało te konflikty? Dlaczego nie dało się ich rozwiązać pokojowo? Jakie miały skutki dla ludności i nadal mają? Zastanów się nad tymi pytaniami, zapoznając się z niniejszym materiałem.

Twoje cele
  • Omówisz przyczyny konfliktów na terenie Sudanu.

  • Przeanalizujesz przebieg konfliktów na terenie Sudanu.

  • Ocenisz skutki konfliktów na terenie Sudanu dla ludności cywilnej.