II wojna światowa spowodowała istotne zmiany na arenie międzynarodowej. Pokonane przez aliantów Niemcy były zniszczone i okupowane przez siły USA, ZSRS, Wielkiej Brytanii i Francji. Zmuszeni do kapitulacji przez Amerykanów Japończycy zdani byli całkowicie na łaskę swoich pogromców. Sowieci, których wojska przemierzyły sporą część Europy Środkowo‑Wschodniej podczas walki z nazistami, zdołali podporządkować sobie właściwie cały region.
Poważnie osłabione gospodarczo Wielka Brytania i Francja nie zdołały, pomimo zwycięstwa, obronić swojej przedwojennej pozycji. Z perspektywy Paryża i Londynu najistotniejszym problemem było nie tyle utrzymanie przedwojennego statusu mocarstw kolonialnych, ile rozwiązanie poważnych problemów ekonomicznych obywateli. Kiedy zatem dawni mocarze zajęci byli pokonywaniem wewnętrznych trudności, ich miejsce na arenie międzynarodowej zajęły dwa wielkie supermocarstwa: Związek Sowiecki oraz Stany Zjednoczone.
Wskażesz największych zwycięzców II wojny światowej.
Wyjaśnisz, dlaczego przedwojenne mocarstwa – niezależnie od tego, czy należały do grona zwycięzców, czy przegranych – nie były w stanie utrzymać dawnej pozycji na arenie międzynarodowej.
Spojrzysz na powojenne problemy mocarstw nie tylko z perspektywy wielkiej polityki, ale również oczami cywilów, zwłaszcza dzieci.