R1P9kR35qgX9Y
Ilustracja przedstawia wnętrze więziennej celi, w której jest zakratowane okno. W celi znajduje się siedzący, starszy mężczyzna. Jest łysiejący na czubku głowy, ma gęstą brodę z wąsami, ubrany jest w togę. Odpycha od siebie inną osobę. Wokół znajdują się ludzie, część ma zakryte dłońmi twarze.

Poglądy Sokratesa

Jacques‑Philip‑Joseph de Saint‑Quentin, Śmierć Sokratesa
Źródło: domena publiczna.

Sokrates to jeden z najwybitniejszych filozofów w dziejach świata. Do dziś jest również jedną z najbardziej tajemniczych postaci. Mimo że nie pozostawił po sobie ani jednego tekstu, do dziś inspiruje nie tylko filozofów.

Sokrates przyjmował w dyskusji postawę zwaną później ironią sokratejską. Prowadził ze swoimi rozmówcami pewnego rodzaju grę – podczas zadawania pytań świadomie wykazywał naiwne nastawienie, umniejszał swoje zdolności i wychwalał mądrość mówiącego. W trakcie udzielania odpowiedzi rozmówca sam zauważał swoje braki w rozumowaniu i własną niewiedzę.

Sokrates był interesującą postacią. Posiadał umiejętność wciągania młodzieży w filozoficzne dyskusje i wyznaczył myśli greckiej całkowicie nowy kierunek. Ten zwrot w stronę humanizmu łączył się także z krytyką ateńskiej demokracji, co przysporzyło Sokratesowi politycznych wrogów. Uważa się go za twórcę etyki i patrona europejskiej filozofii.

Twoje cele
  • Poznasz postać i myśl Sokratesa.

  • Opiszesz stosowane przez Sokratesa metody prowadzenia dyskusji.

  • Dowiesz się, jak Julian Tuwim przedstawił Sokratesa w swoim wierszu Sokrates tańczący.

  • Wyjaśnisz, czym – według Sokratesa – jest szczęście.

  • Przeanalizujesz, dlaczego pojawienie się Sokratesa było przełomem w dziejach filozofii starożytnej.

  • Przeanalizujesz wpływ Sokratesa i jego uczniów na rozwój filozofii europejskiej.