Rvso1r4H35fo7
Zdjęcie przedstawia ulice Warszawy podczas drugiej wojny światowej. Pokazana jest kamienica stojąca na rogu dwóch ulic. Kamienica stoi w płomieniach. Palącemu się budynkowi przygląda się niemiecki żołnierz. Wokół unoszą się kłęby dymu.

Biedni Polacy patrzą na getto – powstanie w getcie warszawskim na podstawie Kobiety cmentarnej Zofii Nałkowskiej oraz innych utworów

Fotografia z Raportu Stroopa. Płoną podpalone przez Niemców kamienice na skrzyżowaniu ulic Zamenhofa i Wołyńskiej, między 19 kwietnia a 16 maja 1943 roku
Źródło: domena publiczna.
Zofia Nałkowska Kobieta cmentarna

- Mieszkania mamy wszyscy zaraz koło muru, to u nas wszystko słychać, co się u tamtych dzieje. Już teraz każdy wie, co to jest. Do ludzi strzelają po ulicach. Palą ich w mieszkaniach. Po nocach krzyki takie i płacz. Nikt nie może ani spać, ani jeść, nikt nie może wytrzymać. Czy to jest przyjemnie tego słuchać?

Rozejrzała się, jakby ją mogły słyszeć groby pustego cmentarza.

- To także przecież ludzie, więc ich człowiek żałuje – wyjaśniła. – Ale proszę pani, dla nas lepiej, jak ich Niemcy wyniszczą. Oni nas nienawidzą gorzej niż Niemców…

1 Źródło: Zofia Nałkowska, Kobieta cmentarna , [w:] Medaliony, Warszawa 2004, s. 27.
Twoje cele
  • Zapoznasz się z informacjami na temat wybuchu i przebiegu powstania w warszawskim getcie. 

  • Opiszesz reakcje Polaków dotyczące powstania w getcie warszawskim.

  • Zinterpretujesz fragmenty opowiadania Kobieta cmentarna Zofii Nałkowskiej oraz innych utworów odnoszących się do powstania w getcie warszawskim.