Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5DwZqVm17pmR
Na zdjęciu widoczny jest lodowiec od strony zbiornika wodnego. Na pierwszym planie lustro wody, pływają na nim nieregularnie rozmieszczone odłamki lodu. W głębi widoczny jest lodowiec jako pionowa ściana w kształcie zbliżonym do prostokąta z licznymi załamaniami i nierównościami.

Rozpoznawanie form związanych z działalnością lodowca górskiego

Źródło: A. Vogel, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Opady śniegu akumulowane na płaskim lub lejkowatym odcinku górnej części dolin górskich z czasem zmniejszają swoją objętość i stopniowo krystalizują się, przekształcając się w firn, później lód firnowy, by finalnie przybrać formę lodu lodowcowego. Proces ten przebiega przy udziale niskich temperatur i dużej wilgotności powietrza, równie istotne jest wysokie ciśnienie związane z ciężarem wciąż przybywającej masy śniegu. Takie warunki występują w obszarach znajdujących się powyżej granicy wiecznego śniegu, np. w obszarach górskich.

Co dzieje się z materiałem składowanym na tak dużych wysokościach? Jak wpływa to na rzeźbę terenu? Jakie formy powstają w wyniku działalności lodowca górskiego?

Twoje cele
  • Przeanalizujesz ogólny przebieg tworzenia się lodowców górskich.

  • Poznasz typy form lodowcowych i struktur postglacjalnych.

  • Porównasz procesy glacjalne i wskażesz różnice między nimi.