R5DwZqVm17pmR
Na zdjęciu widoczny jest lodowiec od strony zbiornika wodnego. Na pierwszym planie lustro wody, pływają na nim nieregularnie rozmieszczone odłamki lodu. W głębi widoczny jest lodowiec jako pionowa ściana w kształcie zbliżonym do prostokąta z licznymi załamaniami i nierównościami.

Rozpoznawanie form związanych z działalnością lodowca górskiego

Źródło: A. Vogel, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Opady śniegu akumulowane na płaskim lub lejkowatym odcinku górnej części dolin górskich z czasem zmniejszają swoją objętość i stopniowo krystalizują się, przekształcając się w firn, później lód firnowy, by finalnie przybrać formę lodu lodowcowego. Proces ten przebiega przy udziale niskich temperatur i dużej wilgotności powietrza, równie istotne jest wysokie ciśnienie związane z ciężarem wciąż przybywającej masy śniegu. Takie warunki występują w obszarach znajdujących się powyżej granicy wiecznego śniegu, np. w obszarach górskich.

Co dzieje się z materiałem składowanym na tak dużych wysokościach? Jak wpływa to na rzeźbę terenu? Jakie formy powstają w wyniku działalności lodowca górskiego?

Twoje cele
  • Przeanalizujesz ogólny przebieg tworzenia się lodowców górskich.

  • Poznasz typy form lodowcowych i struktur postglacjalnych.

  • Porównasz procesy glacjalne i wskażesz różnice między nimi.