Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CR9CjcfCbTH
Ilustracja przedstawia miejski pejzaż. Na pierwszym planie ukazany jest taras. Stoją na nim w grupkach ludzie. Są to kobiety ubrane w długie suknie i kapelusze lub czepki. Mężczyźni mają na głowach dwurożne kapelusze. Ubrani są w kamizelki, wąskie spodnie i w surduty. Po prawej stronie stoją okazałe budynki. W głębi teren znajduje się niżej. Ciągnie się tam szeroki deptak wypełniony spacerowiczami. Pośrodku znajduje się porośnięte trawą wzgórze. Za nim ciągnie się mur zaopatrzony w cztery wieże w kształcie ostrosłupów. Na prawo od muru wije się rzeka. Jej brzegi połączone są wąskim mostem. Drugi brzeg jest gęsto zabudowany. Ukazane są dachy licznych kamienic i cebulaste kopuły cerkwi. Niebo jest zachmurzone.

Lew Tołstoj jako jeden z przedstawicieli XIX‑wiecznej powieści psychologicznej

Matthias Gottfried Eichler, Kreml z widokiem na Moskwę
Źródło: domena publiczna.

Powieść psychologiczna to powszechnie znany dziś gatunek literacki, którego popularność wzrosła w XIX wieku dzięki takim pisarzom jak Fiodor Dostojewski czy Lew Tołstoj. Na zainteresowanie tą dziedziną nauki, jak również wprowadzenie jej do głównego nurtu literatury wpłynęły również odkrycia Zygmunta Freuda w dziedzinie psychologii. Rodząca się na tym gruncie fascynacja ludzkim umysłem w znacznej mierze ukształtowała nowy typ prozy.

Twoje cele
  • Wymienisz cechy powieści psychologicznej.

  • Omówisz genezę powieści psychologicznej.

  • Wyjaśnisz, jakie elementy treści i stylu wskazują na przynależność Anny Kareniny oraz Wojny i pokoju do powieści psychologicznych.