Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgR5j2tv0ouZX
Zdjęcie przedstawia kolorowy witraż. W jego centralnej części znajduje się Jezus Chrystus. Ma długie włosy oraz gęstą brodę z wąsami. W prawej ręce trzyma złoty kielich, a lewą ręką ma uniesioną. Ubrany jest w czerwono-niebieską szatę. Wokół znajdują się kolorowe dekoracje w postaci roślin.

Patrystyka: część 2. Problematyka patrystyki wczesnego średniowiecza

Źródło: domena publiczna, dostępny w internecie: Pixabay.

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Na początku było SłowoIndeks górny 111 Indeks górny koniec. To cytaty z Pisma Świętego opisujące stworzenie świata. To prawdy, w które wierzą wszyscy chrześcijanie, jednak niektórzy próbują je również zrozumieć. Jak Bóg stworzył niebo i ziemię? Czy stworzył je z materii, którą musiałby powołać do życia jeszcze wcześniej? Jak rozumieć myśl, że stworzył wszystko, co istnieje, za pomocą Słowa? Czy po prostu wypowiedział Słowo, które stało się Ciałem? Jeśli miałby je wypowiedzieć, to przed zaistnieniem Słowa musiałaby istnieć materia, w której to słowo wybrzmiało. Temu jednak przeczy Ewangelia – Słowo było przecież „na początku”.

To tylko przykładowe trudności, na jakie napotykamy, próbując interpretować Prawdy Objawione religii chrześcijańskiej za pomocą kategorii filozoficznych. W tej lekcji dowiesz się, że pierwsi filozofowie chrześcijańscy, którzy podjęli się tego zadania, czerpali inspiracje i narzędzia filozoficzne z dorobku starożytnej filozofii greckiej. Poznasz główne problemy filozofii wczesnochrześcijańskiej oraz ich rozwiązania zaproponowane przez jej czołowych przedstawicieli. Umieścisz je również w kontekście myśli greckiej, która była filozoficznym źródłem teologii chrześcijańskiej.

1
Twoje cele
  • Wskażesz główne problemy i spory filozofii wczesnochrześcijańskiej.

  • Scharakteryzujesz poglądy teologiczne wybranych Ojców Kościoła.

  • Wykażesz związek patrystyki wczesnośredniowiecznej z platonizmem, arystotelizmem, stoicyzmem i neoplatonizmem.