Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R2xTmNcd158Bq
Czarno-biała fotografia przedstawia królową Elżbietę Drugą w otoczeniu przywódców Wspólnoty Narodów. Postaci na zdjęciu ujęte są od pasa w górę. Królowa Elżbieta ubrana jest w białą suknię wieczorową z ciemniejszą szarfą w poprzek piersi. Ma przypięte ordery na górnej części sukni i długie, białe rękawiczki za łokieć. Jest uśmiechnięta, posiada krótkie, ułożone w loki włosy z białą opaską, jej głowa obrócona jest w prawą stronę. Na jej szyi w uszach królowej widnieje komplet okazałej biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Elżbietę II otacza jedenastu mężczyzn, którzy stoją z jej prawej i lewej strony. Trzech z nich jest czarnoskórych, pozostali rasy białej. Ubrani są w ciemne garnitury i smokingi oraz białe koszule. Niektórzy z nich patrzą wprost w obiektyw, a kilku z nich spogląda na królową.

Dekolonizacja Afryki. Polityka apartheidu

Zdjęcie królowej Elżbiety II i przywódców Wspólnoty Narodów.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po II wojnie światowej w polityce dawnych mocarstw kolonialnych nastąpiła znacząca zmiana. Spośród państw, które ten konflikt przegrały, Niemcy nie miały już posiadłości zamorskich (od końca I wojny światowej ), swoje kolonie straciły również Włochy. Francja i Wielka Brytania zaś nie miały już statusu mocarstw i brakowało im środków na utrzymanie władzy poza kontynentem. Duży wpływ na sytuację w koloniach miały przemiany kulturowe zachodzące w Afryce – mieszkańcy kolonii coraz częściej i głośniej domagali się prawa do własnych państw. Mówiła o tym także Karta atlantycka, a ONZ postulowała wprowadzenie w życie prawa do samostanowienia.

R7aGdKIyvws1G1
Na linii chronologicznej zaznaczone są wydarzenia: 1939 – 1945: II wojna światowa, 14 sierpnia 1941: ogłoszenie zasad Karty Atlantyckiej, 1945: Powstanie organizacji ONZ, 1960: Rok Afryki, 1962: Uznanie przez Francję niezawisłości Algierii, 1963 – 1984: Bantustanizacja RPA, 1971 – 1980: Obowiązywanie apartheidu w Rodezji, 1993: Uchwalenie demokratycznej konstytucji w RPA, 1994: Wybranie Nelsona Mandeli na prezydenta RPA, 1948 – 1994: Obowiązywanie apartheidu w RPA.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wymienisz przyczyny dekolonizacji Afryki.

  • Przedstawisz przebieg dekolonizacji Afryki.

  • Wyjaśnisz, czym jest neokolonializm i apartheid.