Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Ry1r4U2tgWx8q
Na zdjęciu znajdują się pagórki porośnięte trawą. Między nimi biegnie niewielki wąwóz, który jest również drogą. w Oddali rosną drzewa.

Pierwsze państwa plemienne na ziemiach polskich

Stradów – największe średniowieczne grodzisko w Polsce. Istniał w VIII–X w., był prawdopodobnie stolicą państwa Wiślan.
Źródło: SebaZdworca, slowianskamoc.blogspot.com, licencja: CC BY-SA 3.0.

O pierwocinach państw plemion słowiańskich na naszych ziemiach niewiele wiadomo. Procesy państwowotwórcze uruchomiły się tu dopiero w IX w. Przyjmuje się, że wpływ na to miały następstwa wędrówki ludów (np. na zmiany organizacyjne, jak rozbicie wspólnot rodowych), pierwsze nadwyżki w produkcji rolnej, które pozwalały książętom (naczelnikom) plemiennym tworzyć zaczątki aparatu państwowego (dwór i drużyna zbrojna), oraz wojny międzyplemienne. W wyniku wojen jedne ludy rosły w siłę, inne zaś były niszczone. Wojny prowadziły do trwałych zmian w organizacji plemion. Rządy książętom zapewniała drużyna, która za wierność była nagradzana, z kolei następowało uniezależnianie się od wieców. Jednocześnie rosła rola starszyzny plemiennej, czyli możnych, utrwalały się podziały społeczne. Egalitarne społeczeństwa plemienne przekształcały się w państwa.

ReH3BayipQq761
Linia chronologiczna przedstawia następujące po sobie wydarzenia: V‑IV wiek przed naszą erą pojawienie się Celtów na ziemiach polskich, I‑V wiek naszej ery zamieszkanie ziem polskich przez plemiona germańskie, VI wiek naszej ery zamieszkanie ziem polskich przez Słowian, IX wiek naszej ery powstanie kraju wiślicko‑krakowskiego – księstwa Wiślan, X wiek naszej ery podporządkowanie księstwa Wiślan monarchii czeskiej, 966 rok chrzest Polski, 992 śmierć Mieszka I, X‑XI wiek naszej ery utworzenie państwa Polan, XI wiek spisanie Księgi dróg i królestw przez Al‑Bakriego, XII wiek Spisanie Kroniki przez Galla Anonima.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz proces kształtowania się pierwszych słowiańskich państw plemiennych na ziemiach polskich.

  • Dowiesz się, jakie państwa plemienne uznaje się za pierwsze państwa słowiańskie na ziemiach polskich.

  • Poznasz i zrozumiesz różnice między organizacją plemienną a organizacją państwa.

  • Ocenisz wpływ pierwszych państw plemiennych na późniejszą historię Polski.