Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RtjrDZqIYFTxw
Ilustracja przedstawia barwne plamy błękitne, ciemnoniebieskie, czerwone. Mieszają się one ze sobą, przenikają, jak różnokolorowe płyny w jednym pojemniku.

Prognoza na jutro, na tydzień, na miesiąc

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Podczas pochmurnej i deszczowej pogody zdarza ci się powiedzieć, że „dzisiaj nie ma pogody”. Otóż stwierdzenie to jest błędne, ponieważ pogoda jest zawsze. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz świeci słońce i jest bezchmurne niebo, czy też jest ulewa, a niebo zasłaniają ciemne chmury. Obecnie dużo wcześniej możemy dowiedzieć się o nadchodzącej pogodzie – chociażby z prognozy pogody w mass mediach lub z aplikacji pogodowych na smartfonach – i odpowiednio się do niej przygotować, np. włożyć kurtkę w razie spadku temperatury. Czy wiesz, na czym polega prognozowanie pogody? Na tej lekcji dowiesz się więcej na ten temat.

Twoje cele
  • Wymienisz elementy meteorologiczne, które są wykorzystywane do prognozowania pogody.

  • Wskażesz miejsca, gdzie są prowadzone obserwacje meteorologiczne.

  • Odczytasz prognozę pogody na podstawie mapy synoptycznej i zdjęcia satelitarnego.