Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RCLShlfq9sj6z
Zdjęcie przedstawia graficzną kompozycję. W jego centralnej części widoczna jest stojąca, otwarta książka. Z jej wnętrza wyłania się duże, liściaste drzewo. Można odnieść wrażenie, że wychodzi ono niemal z kart książki. W tle, za książką widoczne jest niebo o zachodzie słońca.

Niezbadane tajemnice istnienia. Filozoficzny Sonet I Adama Asnyka

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czym jest życie? Jaka jest rola człowieka we wszechświecie? I przede wszystkim: czy człowiek może dotrzeć do tajemnicy istnienia? Te pytania zadaje sobie podmiot liryczny w sonetach Adama Asnyka składających się na filozoficzno‑refleksyjny cykl Nad głębiami. Czy znajduje na nie odpowiedź?

Jedno jest pewne: Asnyk, będąc poetą wychowanym w pozytywistycznym kulcie racjonalności i praktyczności, zrozumiał, że człowiek wcale nie jest istotą, która całkowicie włada rzeczywistością, w pełni zna swój los, czy nawet rozumie samego siebie. W tytułowych głębinach duszy kryją się bowiem różne siły targające duszą i wolą ludzką. Można je nazwać podświadomością albo sumieniem, widzieć w nich rękę Boga lub dzieło ślepego przypadku. Powstaje jednak problem: czy człowiek postawiony w obliczu tajemnicy świata oraz własnej osoby może odnaleźć harmonię i pokój.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy wiersza Adama Asnyka z cyklu Nad głębiami.

  • Rozpoznasz w utworze Adama Asnyka filozoficzne inspiracje poglądami Immanuela Kanta.

  • Zinterpretujesz wymowę sonetu.