Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIdbFd0QnXZ7v
Ilustracja przedstawia mężczyznę w sile wieku. Postać siedzi na trawie, ukazując prawy półprofil. Mężczyzna ma ciemne brwi, niewielkie oczy, prosty nos oraz gęsty i długi zarost na twarzy. Jego włosy są długie i ciemne. Mężczyzna jest ubrany w długą szatę. Na stopach ma sandały. Przez prawe ramię ma przewieszoną sakwę. Wokół niego rosną wysokie trawy i drzewa o grubych pniach. Za jego plecami stoi wysoki, wiklinowy kosz i plecione ogrodzenie.

Cywilizacja, natura, samotność. Robinson CruzoeChuck Noland jako rozbitkowie. Cast Away – poza światem, reż. R. Zemeckis

Przypadki Robinsona Cruzoe Daniela Defoe wydanie z 1865 roku, ilustrowane przez Alexandra Francisa Lydona
Źródło: dostępny w internecie: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Współcześnie ludzie uciekają na najbardziej egzotyczne wyspy, by zakosztować raju i spędzić wakacje z dala od cywilizacji, czasem bez telewizorów, laptopów czy telefonów komórkowych. Jednak wyjazdy te są zaplanowane, a odpoczynek od zgiełku i gwaru dokładnie przemyślany.

Tymczasem Daniel Defoe był pierwszym, który napisał powieść o rozbitku, Robinsonie Cruzoe. Robinson wcale nie miał zamiaru spędzać wakacji na dzikiej wyspie, pobyt z dala od cywilizacji przerwał jego dotychczasowe życie i zmienił postrzeganie codzienności. Podobnie zresztą było w wypadku Chucka Nolanda, współczesnego, bo żyjącego pod koniec XX wieku w realiach amerykańskiego kapitalizmu, bohatera filmu Roberta Zemeckisa Cast Away – poza światem. Zemeckis inspirował się powieścią Defoe, stworzył jednak własną wizję odizolowania od zwykłego pędu i pogoni za sukcesem.

Twoje cele
  • Porównasz bohaterów: Robinsona i Chucka.

  • Porównasz fragmenty filmu i książki.

  • Dowiesz się, czym jest dźwięk diegetyczny i jaką pełni funkcję w filmie.

  • Odniesiesz zachowania bohaterów do piramidy Maslowa.