Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1KgJTIF1wQDD
Na obrazie przedstawiono łódź. Na niej znajduje się złoty namiot, a pod nim kobieta w białej sukience. Po prawej stronie jest ciemnoskóry mężczyzna, a z lewej służący w białych ubraniach. W tle znajduje się kobieta grająca na flecie, a dalej na brzegu wojsko i dwie osoby, jedna ubrana w białą tunikę, druga w zieloną. Za nimi znajduje się morze i budynki na skałach.

Rządy trzech w majestacie prawa. Dzieje II triumwiratu

Spotkanie Antoniusza i Kleopatry: 41 r. p.n.e. Czy związek/spotkanie Antoniusza i Kleopatry miał/miało wpływ na dzieje II triumwiratu?
Źródło: Lawrence Alma-Tadema, 1883, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Republika rzymska w I w. p.n.e. była areną licznych konfliktów i wojen domowych. Wynikały one z różnych przyczyn. Jedną z głównych były ambicje i aspiracje jednostek, które w tym czasie odgrywały najważniejszą rolę na scenie politycznej. Wybitnych wodzów ograniczały obowiązujące zasady ustrojowe republiki, które pozwalały sprawować urząd lub dowodzić armią jedynie przez rok. W celu uspokojenia sytuacji i zaspokojenia swoich ambicji zawierali oni porozumienia, mniej lub bardziej formalne, tzw. triumwiraty, czyli rządy trzech. Jednak te działania nie przyniosły oczekiwanych efektów, a wręcz przeciwnie – potęgowały jedynie konflikty i ostatecznie doprowadziły do upadku republiki rzymskiej.

RzTXr1GQsPwcD1
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polegała różnica między I a II triumwiratem.

  • Określisz, w jaki sposób podzielono ziemie imperium rzymskiego między wodzów tworzących II triumwirat.

  • Wyjaśnisz, jaki był wpływ sojuszu Marka Antoniusza i Kleopatry VII na dzieje państwa rzymskiego.

  • Ocenisz znaczenie bitwy pod Akcjum dla dziejów imperium.