Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FmTDaOu3zG7
Fotografia przedstawia sadzonki niewielkiej, delikatnej rośliny, która wraz z ziemią znajduje się w złączonych dłoniach człowieka. Roślina posiada trzy łodygi wyrastające z jednego miejsca. Wzdłuż nich znajdują się symetrycznie osadzone pary delikatnych, podłużnych listków.

Ślad ekologiczny

Zrównoważony rozwój to gospodarowanie zasobami w taki sposób, by zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejszało szansy na zaspokojenie potrzeb przez przyszłe pokolenia.
Źródło: Noah Buscher, Unsplash, domena publiczna.

Ekolodzy poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu zwiększającej się populacji ludzkiej na środowisko przyrodnicze. Jak liczna może być nasza populacja? Jak duże zużycie przez nas zasobów naturalnych jest możliwe do odtworzenia przez Ziemię? By oszacować nasze zapotrzebowanie w stosunku do zdolności planety do regeneracji, opracowano wskaźnik zwany śladem ekologicznym. Określa on powierzchnię lądu i morza potrzebną do zrekompensowania zasobów zużytych na konsumpcję i do pochłonięcia odpadów. Ślad ekologiczny mierzony jest w globalnych hektarach (gha) na osobę.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest pojemność środowiska.

  • Opiszesz metody obliczania śladu ekologicznego.

  • Przedstawisz propozycje, jak ograniczyć swój ślad ekologiczny.