Ludzie często zadają sobie pytanie, dlaczego doświadczają tak różnych zdarzeń losowych. O niektórych mówi się, że są w czepku urodzeni, czyli od zawsze towarzyszy im szczęście. Skrajnie odmienne doświadczenia mają tak zwani urodzeni pechowcy. Zawsze towarzyszy im niespełnienie. Jakie są powody takiej odmienności doświadczeń życiowych? Skąd te różnice?
Pisarze i filozofowie próbują w swoich dziełach udzielać odpowiedzi na te pytania. Często twierdzą, że los człowieka nie zależy od niego samego, ale jest zdeterminowany doświadczeniami pokoleniowymi czy historycznymi. Niejednokrotnie zdarzenia, w których uczestniczy, przerastają go emocjonalnie. Nie umie postępować według zasad uznawanych powszechnie za słuszne i skuteczne dla zdobywania fortuny, nawet jeśli reguły dotyczące wyborów życiowych ma doskonale opanowane w teorii. O źródłach współczesnego tragizmu traktuje twórczość Janusza Głowackiego.
Porównasz budowę tragedii antycznej i współczesnej.
Rozpoznasz właściwości tragizmu jako kategorii estetycznej.
Wskażesz elementy antycznej tragedii Sofoklesa, do których odwołuje się Janusz Głowacki w sztuce Antygona w Nowym Jorku.
Scharakteryzujesz postaci literackie w kontekście stereotypów narodowych.