Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DHvHFWONW6B
Ilustracja przedstawia mężczyznę w koronie zasiadającego na tronie. Mężczyzna ma niewielkie wąsy i mały zarost na brodzie, ubrany jest w szatę długą, na jedno ramie zarzucony złoty płaszcz, spięty na drugim ramieniu spinką. Po prawej i lewej stronie monarchy stoją dwa mężczyźni. Mają krótkie włosy, na których widnieją przepaski, podobnie jak król, ubrani są w kaftany z długimi rękawami, na które narzucony maja na jedno ramię płaszcz, rodzaj peleryny wiązany na drugim ramieniu.

Europa Zachodnia w IX–X w. Podsumowanie

Wyobrażenie Karola II Łysego, fragment z manuskryptu z połowy IX w.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego w 476 r. był wydarzeniem, które potomni uznali za koniec epoki starożytności i początek średniowiecza. Na jego gruzach powstały liczne państwa zakładane przez władców ludów germańskich: Ostrogotów, Wizygotów, Franków i Wandalów. Dziedzictwo antyku przetrwało i rozwijało się we wschodniej części cesarstwa – Bizancjum.

Okres IX i X w. w Europie Zachodniej to czas renesansu karolińskiego i największego rozkwitu, a następnie podziału królestwa Franków, odnowienia cesarstwa na Zachodzie dzięki Ottonowi I oraz podbojów normańskich. To również epoka rodzenia się ustroju feudalnego.

RyH5xIRjuDXM81
Linia chronologiczna przedstawia następujące po sobie wydarzenia: 800 rok koronacja cesarska Karola Wielkiego, 843 rok traktat w Verdun i podział cesarstwa Karolingów, 885 rok splądrowanie Paryża przez Wikingów, 911 rok powstanie księstwa Normandii, 955 rok bitwa nad rzeką Lech, 962 rok powstanie Świętego Cesarstwa Rzymskiego, 987 rok początek dynastii Kapetyngów we Francji, 1054 rok wielka schizma wschodnia.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz sytuację polityczną w Europie Zachodniej w wiekach IX i X.

  • Przeanalizujesz przyczyny wielkości państwa Franków na początku IX w., a następnie jego szybkiego rozpadu na mniejsze kraje.

  • Opiszesz proces powstania Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

  • Zweryfikujesz swój stan wiedzy odnośnie do wydarzeń w Europie Zachodniej w IX i X w. poprzez wykonanie zestawu ćwiczeń.