Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R177cM9wFjZpt
Zdjęcie przedstawia osobę w stroju nurka pod powierzchnią wody. Jej sylwetka jest zacieniona.

Choroba kesonowa

Choroba kesonowa, inaczej dekompresyjna, jest też nazywana „chorobą nurków”. Grozi również pilotom samolotów i górnikom.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Nazwa choroby pochodzi od kesonów: żelbetowych lub stalowych skrzyń o szczelnych ścianach, ale bez dna. Używano ich do prac na głębokościach, np. przy budowie tam i mostów. Opuszczano je na dno, żeby umożliwić ludziom pracę na podłożu. Wysokie ciśnienie wewnątrz zapewniało szczelność i uniemożliwiało napływ wody do skrzyni. W momencie wynurzania dochodziło do gwałtownego spadku ciśnienia oddziałującego na organizm. Wywoływało to wiele niepokojących dolegliwości, które z czasem połączono z właściwą przyczyną.

Choroba kesonowa to zespół objawów o różnym nasileniu, które pojawiają się po narażeniu organizmu na gwałtowną zmianę ciśnienia zewnętrznego z wysokiego na niskie. Objawy mogą wystąpić nawet kilkadziesiąt godzin później.

Twoje cele
  • Przedstawisz przyczyny choroby kesonowej.

  • Opiszesz objawy i możliwe skutki choroby kesonowej.

  • Poznasz metodę leczenia choroby kesonowej.