Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RssCn8ogsBB92
Ilustracja przedstawia zorzę polarną. Na dole ilustracji widoczne są konary drzew iglastych. Powyżej na niebie są kolorowe, z dominacją koloru zielonego, smugi światła.

Stan podstawowy i stan wzbudzony

Efektem powrotu elektronów w atomach tlenu i azotu na niższy poziom energetyczny jest powstawanie zorzy polarnej. Jest to pokaz świetlny, widoczny tylko na wysokości północnych szerokości geograficznych.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Dlaczego elektrony nie są wciągane do jądra atomu, skoro mają ładunek ujemny, a jądro zawiera dodatnio naładowane protony? To pytanie nurtowało naukowców na początku XX wieku zaraz po tym, jak Ernest Rutherford odkrył istnienie jądra atomowego. Czy wiesz, jak zbudowany jest atom? Jak zachowują się elektrony w takim atomie? Kiedy elektron osiąga stan wzbudzony?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcia: stan podstawowy i stan wzbudzony.

  • Wyjaśnisz, na czym polega kwantowanie energii.

  • Zastanowisz się, na czym polega tworzenie widma emisyjnego wodoru.

  • Zbadasz, na jaki kolor sole niektórych pierwiastków barwią płomień.