Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1e1Ug7IMCj4j
Fotografia przedstawia małego chłopca siedzącego na gruzach budynków. Chłopiec jest ubrany w krótkie spodenki i koszulkę w paski. Opiera głowę na dłoni, wpatrując się w ziemię.

Wojna jako próba człowieczeństwa. Ocalenie Stanisława Balińskiego

9-letni Ryszard Pajewski na ruinach zbombardowanej kamienicy. Warszawa, wrzesień 1939 r.
Źródło: domena publiczna.

Stanisław Baliński, który pracę twórczą rozpoczął w przedwojennej Polsce, a kontynuował w czasie powojennej emigracji w Londynie, pozostaje dziś w cieniu dokonań wielkich poetów I połowy XX wieku, m.in. Juliana Tuwima czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Warto poznać jego biografię i twórczość, by zobaczyć, w jaki sposób poeta, korzystając z tradycji romantyzmu, poszukuje rozwiązania wielkiego dylematu dwudziestowiecznej historii Polski: jak być Polakiem, gdy jest się pozbawionym ojczyzny?, ale też uniwersalnego dylematu człowieczeństwa: jak ocalić ludzką godność, gdy władzę przejmuje zło?

Twoje cele
  • Uporządkujesz wiadomości na temat poezji polskiej czasów II wojny światowej.

  • Zidentyfikujesz w poezji Stanisława Balińskiego motywy charakterystyczne dla polskiej literatury emigracyjnej.

  • Omówisz wpływ doświadczenia wojny na moralność.