Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RlubHgyhl3R0N
Zdjęcie przedstawia duży regał z książkami, w większości są to słowniki różnego rodzaju. Niektóre ustawione są całymi seriami, w takich samych okładkach. W centrum regału, na środkowej półce pomiędzy książkami znajduje się wielki napis Definition.

Jaki to język?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/definicja-ksi%C4%85%C5%BCki-biblioteka-4255486/, licencja: CC BY-SA 3.0.

Językiem chińskim jako ojczystym posługuje się na co dzień około 12% ludności świata, lecz są to przede wszystkim mieszkańcy Chin. Podobnie jest w przypadku hindi i języka bengalskiego. W przypadku języków indoeuropejskich najwięcej ludności używa języka hiszpańskiego, angielskiego i portugalskiego. Innym kryterium jest liczba krajów, w którym co najmniej 10 mln ludności posługuje się danym językiem. Z przeprowadzonych badań wynika, że pod tym względem najbardziej popularnym językiem jest angielski. Na drugim miejscu jest francuski, a na trzecim - hiszpański. Czy umiesz przyporządkować wymienione języki do odpowiednich podrodzin i rodzin językowych? A może potrafisz przykłady państw, w których obowiązują one jako urzędowe?

Twoje cele
  • Wymienisz najbardziej rozpowszechnione języki świata.

  • Przyporządkujesz języki urzędowe do poszczególnych państw świata oraz wyjaśnisz przyczyny tego zróżnicowania.

  • Określisz przynależność wybranych języków do określonych grup, podrodzin i rodzin językowych.