Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1O8olnq8uey6
Fotografia przedstawia grupę ludzi stojących w jednej z sal pałacowych. Są wśród nich mężczyźni i kobiety. Mężczyźni są ubrani w większości w mundury wojskowe, kobiety w eleganckie sukienki i berety. Po środku stoi trzech mężczyzn ubranych w garnitury, koszule i krawaty. Z sufitu zwisają cztery duże żyrandole, ściany są zdobione malunkami, w rogach widać kolumny.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – uprawnienia

Źródło: NAC, domena publiczna.

W znakomitej większości państw świata ustrój polityczny zakłada istnienie jednoosobowej głowy państwa. Jednak uprawnienia głowy państwa w różnych systemach politycznych są bardzo zróżnicowane. Zdarza się, że prezydenci lub monarchowie pełnią funkcję niemal wyłącznie symboliczną, a ich działania sprowadzają się do czynności reprezentacyjnych. Bywa również, że głowa państwa dysponuje szerokim zakresem kompetencji umożliwiających jej realny wpływ na funkcjonowanie państwa.

Jak jest w Polsce? Czy Prezydent RP jest jedynie dekoracją w ustroju politycznym, w którym rzeczywista władza spoczywa w rękach Rady Ministrów, Sejmu czy innego organu? Czy Prezydent RP pełni istotną rolę w systemie władzy w państwie?

Twoje cele
  • Uporządkujesz wiedzę o kompetencjach Prezydenta RP.

  • Porównasz zakres uprawnień Prezydenta RP w różnych obszarach jego działalności.

  • Przeanalizujesz pozycję ustrojową Prezydenta RP.