Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OpKStKuXNiV
Fotografia przedstawia wielkomorszcz gruszkonośny wyciągnięty z wody. Jest to jeden z gatunków brunatnic, należących do protistów roślinopodobnych. Plecha składa się z bardzo długiej części łodygokształtnej i wyrastających z niej na całej prawie długości liściokształtnych części w kolorze jasno- i ciemnozielonym. Podobne do ogonków liściowych części glonów mają gruszkowate zgrubienia, zapewniające wielkomorszczom zachowanie pozycji pionowej i unoszenie się na powierzchni wody.

Protisty roślinopodobne

Wielkomorszcz gruszkonośny (Macrocystis pyrifera) to jeden z gatunków brunatnic, należących do protistów roślinopodobnych. Tworzy on tzw. lasy wodorostów.
Źródło: NOAA Photo Library, flickr.com, licencja: CC BY-ND 2.0.

Protisty to grupa parafiletyczna. Zaklasyfikowano do niej organizmy eukariotyczne, których nie dało się przypisać do żadnego z pozostałych taksonów − roślin, zwierząt i grzybów.

Wszystkie protisty posiadają jądro komórkowe i błonę komórkową – pellikulę. Niektóre mają także ścianę komórkową. Zwyczajowo dzieli się je na protisty roślinopodobne, zwierzęce i grzybopodobne. Do protistów roślinopodobnych należą organizmy samożywne, zawierające chloroplasty, których komórki otoczone są (zazwyczaj) ścianą komórkową.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz protisty roślinopodobne.

  • Opiszesz pochodzenie dodatkowych błon chloroplastów u protistów oraz zjawisko adaptacji chromatycznej.

  • Wyjaśnisz, dlaczego trudno jest w spójny sposób opisać grupę protistów roślinopodobnych.

  • Omówisz znaczenie protistów roślinopodobnych dla środowiska i dla człowieka.