Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R2jlUpNEgv0pV
Fotografia przedstawia rzeźbę ukazującą dwóch mężczyzn. Jeden to starzec. Postać ma pomarszczone czoło, głęboko osadzone oczy, duży nos i obfity zarost na twarzy. Włosy mężczyzny są długie. Postać pochyla głowę. Opiera prawy policzek o dłoń. Obok siedzi mężczyzna z rogami na głowie. Postać ukazuje lewy profil. Diabeł ma zmarszczone brwi, wyłupiaste oczy, haczykowaty nos, skrzywione usta i wysunięty podbródek. Jego uszy są spiczaste. Ma odsłonięty i ładnie umięśniony tors. Postać opiera o ramię starca dłoń z długimi, szponiastymi pazurami. W tle rosną drzewa, niebo jest jasne i bezchmurne.

Mit faustyczny w literaturze

Rzeźba Faust i Mefistofeles w Rzymie
Źródło: domena publiczna.

Mit faustowski (lub faustyczny) to przedstawienie ludzkiej ambicji i woli, która na przekór własnej niedoskonałości, prowadzi do (nieosiągalnego w gruncie rzeczy) pragnienia przekraczania granic społecznych i kulturowych, a więc transgresji. Postać owładnięta tym pragnieniem podejmuje się desperackiego kroku, jakim jest pakt z Mefistofelesem. Tak w sztuce, jak i literaturze ten mit, powiązany w swej definicji z elementami fantastycznymi, ale także z immoralizmemimmoralizmimmoralizmem doczekał się wielu odsłon. Nieobcy był on również naszej rodzimej kulturze. Nie tylko uniwersalizm, ale także popularność tego mitu dowodzi niesłabnącej fascynacji najgłębszymi i najmroczniejszymi pragnieniami ludzkiej duszy.

immoralizm
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest mit faustowski.

  • Wskażesz przykłady nawiązania do mitu faustowskiego w literaturze.

  • Porównasz sposób przedstawienia mitu faustowskiego w dwudziestowiecznych dziełach: Mistrz i MałgorzataDoktor Faustus.