Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Ro44Djl5IQ1bi
Zdjęcie przedstawia mapę świata z ukształtowaniem terenu. Widoczne są pokrywy lodowe na północnej i południowej półkuli, zielone obszary na kontynentach.

Przywódcy polityczni – świat

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Dżyngis‑chan, Napoleon Bonaparte – dla większości z nas są to postacie doskonale znane. Postacie, które dzięki swojemu geniuszowi wojskowemu i politycznemu nie tylko przeszły do historii, ale stały się symbolem zwycięstw i największych potęg – twórcami imperiów. W dzisiejszych czasach nie potrzeba już podbojów i zdobyczy, by stać się potężnym przywódcą. Wystarczy dobre zarządzanie własnym państwem, zapewnienie bezpieczeństwa i rozwoju jego mieszkańcom, wsparte działaniami na rzecz zachowania pokoju na świecie. Ale czy dziś któryś z najważniejszych polityków i przywódców państw zasługuje na miano światowego lidera?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcia: mąż stanu, przywódca polityczny.

  • Przeanalizujesz sposoby i metody sprawowania władzy.

  • Scharakteryzujesz rolę, jaką odgrywają najważniejsi przywódcy polityczni w swoich krajach i na arenie międzynarodowej.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób przywódcy polityczni osiągnęli swoją pozycję.