Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Wts8rZXoBCO
Na zdjęciu widzimy młodą kobietę oraz mężczyznę, siedzących obok siebie. Mężczyzna trzyma w ustach podłużny przedmiot.

Domysły, widzenia, odkrycia. Akcje poetyckie Mirona Białoszewskiego

Źródło: Jan Kosiedowski, Muzeum Narodowe w Warszawie, tylko do użytku edukacyjnego.

Maksymalnie udana egzystencja – tak Ludwik Hering, przyjaciel i mentor Białoszewskiego, określił kiedyś jego życie. Rzeczywiście było ono wyjątkowe, choć dla przypadkowego obserwatora zupełnie nieatrakcyjne. W szarej rzeczywistości PRL‑u poeta toczył żywot ubogiego outsidera. Funkcjonujący na peryferiach życia literackiego, wolny od ideologicznych zaangażowań, utrzymywał się z niewielkich pisarskich honorariów, wspierany materialnie przez grono zaprzyjaźnionych z nim osób. Skromny, cichy, niczym niewyróżniający się mężczyzna w marynarce, doskonale wtapiający się w krajobraz powojennej Warszawy, która była całym jego światem – taki portret wyłania się ze wspomnień o poecie. Na czym więc polegała wyjątkowość jego osoby?

Białoszewski w tym, co dla innych pozostawało zwykłe, banalne, niewarte uwagi i namysłu, zawsze potrafił dostrzec coś wyjątkowego.

Twoje cele
  • Poznasz przykłady tworczości Mirona Białoszewskiego.

  • Zapoznasz się z kontekstową analizą utworów Białoszewskiego.

  • Omówisz rolę dysonansu w poezji Białoszewskiego.

  • Scharakteryzujesz poetykę Mirona Białoszewskiego.