Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Gl5D4QQwJkf
Zdjęcie przedstawia stary zegarek z dewizką. Zegarek leży w drobnym piaski.

Jakie były założenia antycznej teorii literatury? Poetyka Arystotelesa

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Poetyka Arystotelesa ukształtowała europejską teorię literatury i wpłynęła na rozwój literackich gatunków. Jeden z największych filozofów starożytności opisał rodzaje utworów i określił prawidłowości budowy dzieł literackich, szczególnie koncentrując się na tragedii greckiej, której akcja przez wzbudzenie litości i trwogi miała doprowadzać do duchowego oczyszczenia (katharsis).

Wskazania Arystotelesa co do sposobu konstrukcji fabuły nie straciły na aktualności. Współcześni pisarze i scenarzyści wciąż odwołują się do zawartych w Poetyce uwag na temat znaczenia perypetii, czyli niespodziewanych, ale wiarygodnych zwrotów akcji, utrzymujących odbiorcę w napięciu. Pamiętają także, że charakter wszystkich postaci musi wyrażony poprzez ich słowa i czyny, zgodny z ich rolą społeczną i pozwalać odbiorcy na utożsamienie się z bohaterem.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy i interpretacji fragmentów Poetyki Arystotelesa.

  • Ustalisz, jakie są – według Arystotelesa – główne cechy sztuki w ogóle, a literatury w szczególności.

  • Ocenisz znaczenie Poetyki Arystotelesa dla badaczy literatury oraz twórców.