Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQLV1O3IRJZMC
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia barwne koło otoczone obręczą z małymi wypustkami. W dolnej, lewej części koła znajduje się podłużna fioletowa plama, która otoczona jest pasem barwy czerwonej, dalej jest barwa pomarańczowa i żółta, a na obrzeżach koła przechodzi w białą. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Polaryzacja światła".

Polaryzacja światła

Źródło: Zephyris, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Birefringence_Stress_Plastic.JPG [dostęp 2.05.2022], licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy to nie ciekawe?

Jeśli wolnym końcem sznura przywiązanego do stabilnego przedmiotu zaczniemy regularnie machać, wytworzymy na nim falę poprzeczną. Możemy wytworzyć falę drgającą w jednej płaszczyźnie - pionowej, poziomej, jak i ustawionej pod dowolnym kątem do poziomu. Taką falę nazywamy falą spolaryzowaną. Jeśli sznur będzie drgał nieregularnie, w różnych płaszczyznach, to rozchodzi się po nim fala niespolaryzowana. Podobnie do fali na sznurze zachowuje się światło, które jest poprzeczną falą elektromagnetyczną. Tę właściwość wykorzystuje się m. in. w okularach 3D, aby rozróżnić obraz dla lewego i prawego oka.

Twoje cele
  • dowiesz się, czym jest polaryzacja światła,

  • poznasz różnicę między falą spolaryzowaną a niespolaryzowaną,

  • zrozumiesz, czym jest polaryzator,

  • zastosujesz zdobytą wiedzę do rozwiązywania zadań.