Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RhacJwt10sNDa
Zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę z siwą brodą. Mężczyzna siedzi. Na głowie ma czapkę, ubrany jest w skromną marynarkę, koszulę, spodnie. W tle są cmentarne krzyże.

Poziom umieralności i najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/cz%C5%82owiek-%C5%BCa%C5%82oba-smutek-%C5%9Bmier%C4%87-2829510/, domena publiczna.

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – ten cytat przypisywany jest Benjaminowi Franklinowi - amerykańskiemu politykowi, uczonemu i wynalazcy, jednemu z założycieli Stanów Zjednoczonych. O ile druga część sentencji jest sprawą dyskusyjną, o tyle śmierć fizyczna nie jest kwestią sporną. Chociaż zdajemy sobie sprawę z nieuchronności śmierci, to jednak nigdy nie jesteśmy na nią w pełni przygotowani. Wydaje nam się, że nie mamy wpływu na to zdarzenie. Czy jednak na pewno? Nasze życiowe, codzienne wybory i zachowania, mogą wpływać na stan zdrowia i pośrednio uchronić nas od wielu chorób. Zdrowy styl życia, racjonalne i zbilansowane odżywianie, aktywność fizyczna, mogą w znaczący sposób ograniczyć ryzyko niektórych przyczyn zgonów. Wiedza o tym, z jakich przyczyn umierają ludzie w Polsce, powinna mieć dla ciebie charakter edukacyjny. Jeśli już teraz – jako nastolatek – zadbasz o swoje zdrowie, masz szanse na długie i szczęśliwe życie.

Twoje cele
  • Określisz przeciętną dalszą długość trwania życia w Polsce.

  • Wskażesz główne przyczyny zgonów w Polsce.

  • Uzasadnisz tendencje zmian w przyczynach zgonów.

  • Ocenisz ryzyko śmierci i jej przyczyny według struktury wieku i płci.

  • Przedstawisz regionalne zróżnicowanie przyczyn zgonów w Polsce.