Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RLRcyGXl0dWUu
Zdjęcie przedstawia rzeźbę, która składa się z pięciu stojących w kolejce mężczyzn. Mają opuszczone głowy, założone kapelusze oraz płaszcze. Szyje mają owinięte szalami. Mężczyźni są dojrzali. Stoją jeden za drugim.

Filozofia po Heglu. Nowe perspektywy: Soren Kierkegaard — filozofia po filozofii cz. 2

Filozofia Kierkegaarda, koncentrująca się na niepowtarzalności i zmienności ludzkiej egzystencji była w pewnym sensie literaturą, a stosowane przez autora literackie chwyty formalne stawały się równocześnie narzędziami filozofii.
Źródło: domena publiczna.

Dlaczego pisma Kierkegaarda, inspirujące egzystencjalistów, tak bardzo fascynują dziś postmodernistów? Postawa ironisty pozwalała zobaczyć i opisać człowieka w perspektywie zmieniających się kontekstów i uwarunkowań, które kształtują ludzką tożsamość. I ta właśnie dekonstrukcja tożsamości rozumianej jako coś trwałego i zamkniętego sprawia, że myśl Kierkegaarda pozostaje inspirująca w czasach postmodernizmu.

Twoje cele
  • Poznasz myśl Kierkegaarda jako literaturę filozoficzną.

  • Ocenisz rolę i znaczenie ironii w filozofii Kiergegaarda.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób myślenie o tożsamości jednostki wpłynęło na myślenie Kierkegaarda na temat wiary.