Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RTmozTD0uLczi
Zdjęcie przedstawia wiejską chatę. Dach pokryty jest strzechą. Ściany domu pomalowane są na biało. W tle są inne zabudowania - chaty.

Typy genetyczne kształtów wsi w Polsce

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Człowiek, porzucając koczowniczy tryb życia, rozpoczął proces osadnictwa, czyli zasiedlania terenów Ziemi w sposób zorganizowany. Na przestrzeni wieków pojawiło się wiele nowych miast i wsi. W zależności od rejonu kraju i warunków terenu można wyróżnić różne typy osadnictwa wiejskiego. Układ przestrzenny wsi w Polsce ustala się na podstawie rozmieszczenia gospodarstw oraz ich położenia w stosunku do gruntów ornych i dróg. To zróżnicowanie wynika z uwarunkowań przyrodniczych i historycznych związanych z panującymi stosunkami ekonomicznymi i społecznymi. W tym materiale poznasz typy osadnictwa wiejskiego w Polsce i czynniki, które wpłynęły na ich rozwój.

Twoje cele
  • Wymienisz czynniki wpływające na rozwój osadnictwa wiejskiego.

  • Scharakteryzujesz typy wsi w Polsce.

  • Wskażesz rejony występowania danego typu wsi.