R1ebI0rLnspmi
Ilustracja przedstawia sceną antyczną, łódź na której płynie przywiązany do masztu mężczyzna, który ma związane ręce i nogi. Łódź wyposażona jest w wiele wioseł, które obsługiwane są po każdej stronie łodzi przez sześciu nagich mężczyzn. Dookoła łodzi krążą ptaki-kruki z ludzkimi głowami. W tle ilustracji widać góry.

Czytanie Poetyki Arystotelesa – główne problemy teorii poezji

John William Waterhouse, Ulysses i syreny, 1891
Źródło: domena publiczna.
Arystoteles Retoryka-Poetyka

Przedmiotem tego wykładu będzie sztuka poetycka jako taka, jej gatunki oraz właściwości każdego z nich, sposób, w jaki należy układać fabułę, jeśli utwór poetycki ma być piękny, jego składniki ilościowe i jakościowe, a także wszystkie inne sprawy, które wchodzą w zakres tej dyscypliny badawczej.

pr Źródło: Arystoteles, Retoryka-Poetyka, tłum. Henryk Podbielski, Warszawa 1988, s. 315.

Tak zaczyna się Poetyka Arystotelesa, traktat, w którym filozof przedstawia swoją teorię poezji. Z pozoru wszystko wydaje się jasne i proste. Tak jednak nie jest. Czym jest poezja i dlaczego nie każdy utwór wierszowany się do niej zalicza? Czym są „wszystkie inne sprawy” i dlaczego w traktacie brakuje jasnej definicji podstawowego pojęcia – mimesis? W tej lekcji przyjrzymy się tym fragmentom Poetyki, które odnoszą się do najważniejszych problemów sztuki poetyckiej i wyciągniemy z nich wnioski.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz fragmenty Poetyki Arystotelesa.

  • Zrekonstruujesz znaczenie podstawowych pojęć Arystotelesowskiej teorii poezji: mimesis, katharsis oraz samego pojęcia poezji.

  • Poznasz typologię gatunków poezji, którą zaproponował Arystoteles.

  • Za pomocą mapy myśli uporządkujesz wiadomości dotyczące pojęcia mimesis oraz pochodzenia gatunków poetyckich.