RwpgOMF665lFX
Ilustracja przedstawia rodzinę wraz z dziećmi siedzącą na tarasie. Obok rodziny na posadzce bawią się dwa psy. Na ilustracji dominują dwie osoby siedzące po prawej i po lewej stronie kobieta i mężczyzna. Kobieta po prawej stronie, mężczyzna po lewej stronie. Ubrani są oni w stroje z epoki - kobieta w długą suknię z dekoltem, oraz perukę z małych siwych loczków, mężczyzna w surdut, spodnie do kolana oraz perukę z długich siwych loczków opadających na kolana. Kobieta i mężczyzna siedzą na tronach. Dookoła nich spacerują młode osoby. Z tyłu w oddali na tarasie siedzi kobieta z trójką dzieci w wieku kilku lat oraz jednym malutkim niemowlakiem w kołysce.

Imperium Habsburgów

Maria Teresa i Franciszek I z dziećmi na obrazie Martina van Meytens, ok. 1755 r.
Źródło: Martin van Meytens, Wikimedia Commons, domena publiczna.

W drugiej połowie XV w. pozycja rodu Habsburgów była już ugruntowana. Linia albertyńska w 1437 r. odziedziczyła po Luksemburgach trony Czech i Węgier, ale wygasła już dwie dekady później. Reprezentant drugiej linii, leopoldyńskiej, Fryderyk III Habsburg w 1440 r. został królem Niemiec, a w 1452 r. cesarzem. To on rozpoczął realizację dalekosiężnych celów dynastii, pierwszym było trwałe opanowanie korony cesarskiej, a drugim zapewnienie Habsburgom pozycji mocarstwowej. Pierwszy zrealizował za swojego życia, a pod realizację drugiego przygotował mocny fundament.

RJzkZfi70ubja1
Linia chronologiczna: 1452 Fryderyk III Habsburg cesarzem Niemiec, 1477 ślub Marii Burgindzkiej i Maksymiliana I Habsburga- przejście Niderlandów pod panowanie Habsburgów, 1496 ślub Filipa Pięknego i Joanny Szalonej, 1508 Maksymilian I cesarzem Niemiec, 1515 zjazd w Wiedniu, zawarcie układu jagiellońsko- habsburskiego, 1516 objęcie tronu Hiszpanii przez Karola Habsburga, 1819 Karol Habsburg cesarzem Niemiec, 1556 abdykacja Karola Habsburga, podzielenie dynastii Habsburskiej, 1556 objecie władzy w Niderlandach przez Filipa II Habsburga, 1558 Ferdynand I cesarzem Niemiec. ,
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego odpowiednio zawarte układy dynastyczne są korzystniejszą formą zdobywania nowych państw niż wojny.

  • Opiszesz, jak za pomocą wsparcia finansowego można wygrać rywalizację o tytuł cesarski.

  • Przeanalizujesz proces rozwoju, a następnie podziału imperium Habsburgów.