Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1IQxj3x6gkEN

Dyfrakcja i interferencja elektronów i innych cząstek.

Źródło: Petra Klawikowski, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elektronenbeugung_-_DS7_6133_PK.jpg [dostęp 21.04.2022 r.], licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy to nie ciekawe?

Dyfrakcja i interferencja to zjawiska fizyczne, które kojarzymy z falami. Dyfrakcja oznacza ugięcie fali na przeszkodzie, a interferencja – nakładanie się na siebie fal. Jeśli w danym procesie pojawia się dyfrakcja lub interferencja – wtedy wiemy, że w tym procesie udział biorą fale. Z drugiej strony, w przyrodzie istnieją cząstki – takie jak protony, elektrony czy atomy. Cząstki, na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z falą – są małe i znajdują się w określonym położeniu. Na podstawie wyników doświadczeń wiemy jednak, że również cząstki mogą ulegać dyfrakcji i interferencji. Czy to znaczy, że definicja fal jest błędna? A może gdzieś w naszym rozumowaniu tkwi błąd? Wyjaśnimy to w tym e‑materiale.

Rbzo4rE2HIH7M
Rys. 1. Czy fale i cząstki mają ze sobą coś wspólnego?
Źródło: Timothy Yeo / CQT, National University of Singapore.
Twoje cele
  • dowiesz się, czym są dyfrakcja oraz interferencja,

  • zrozumiesz, czym są fale materii i  w jakich sytuacjach ujawnia się falowa natura materii,

  • poznasz zasadę działania i zastosowania mikroskopu elektronowego,

  • przeanalizujesz eksperyment dyfrakcji elektronów na krysztale,

  • zastosujesz zdobytą wiedzę do obliczenia długości fali materii różnych obiektów.