R1FUHPoeJmrFx
Ilustracja przedstawiająca dwa modele kulkowo-pręcikowe cząsteczki but-1-enu oraz cząsteczki but-2-enu. Obie zbudowane są z czterowęglowego łańcucha. W przypadku but-1-enu pierwszy atom węgla symbolizowany przez czarną kulkę podstawiony jest dwoma atomami wodoru symbolizowanymi przez białe kulki oraz łączy się za pomocą wiązania podwójnego z drugim atomem węgla związanym z jednym atomem wodoru oraz z atomem węgla C3 podstawionym dwoma atomami wodoru oraz związanym z grupą metylową CH3. Druga cząsteczka but-2-enu zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą grup CH połączonych ze sobą wiązaniem podwójnym znajdującym się w płaszczyźnie monitora. Każda z grup łączy się z jedną grupą metylową CH3, przy czym pierwsza z nich znajduje się za a druga przed płaszczyzną monitora.

Izomeria położenia wiązania wielokrotnego w alkenach i alkinach

But-1-en oraz but-2-en to izomery butenu, które różnią się między sobą jedynie lokalizacją wiązania podwójnego.
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Związki chemiczne mogą posiadać taki sam skład jakościowy, czyli ten sam wzór sumaryczny, ale różnić się budową strukturalną. Jak to jest możliwe i w jakich sytuacjach? Jeżeli różnią się sposobem połączenia atomów lub różnym przestrzennym ułożeniem atomów, mamy do czynienia ze zjawiskiem izomerii. Spośród wielu rodzajów związków chemicznych, które wykazują zjawisko izomerii, przede wszystkim wyróżniamy węglowodory.

Twoje cele
  • Poznasz szczególny przypadek izomerii związanej z położeniem wiązania wielokrotnego.

  • Nauczysz się przewidywać i przedstawiać za pomocą półstrukturalnych wzorów możliwe izomery położenia wiązania wielokrotnego dla danego alkenu i alkinu.

  • Poznasz warunki, jakie muszą spełniać atomy węgla, które uczestniczą w wiązaniu podwójnym oraz potrójnym.