Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1G4Qrv099WU0
Zdjęcie przedstawia młodą kobietę trzymającą w wyciągniętych przed siebie dłoniach zielony liść z drzewa. W tle rosną drzewa.

Rewitalizacja obszarów zdegradowanych

Źródło: Gerd, dostępny w internecie: Photo by Mert Guller on Unsplash, domena publiczna.

Intensywny rozwój miast oraz zmiany społeczne i gospodarcze niejednokrotnie powodują pojawianie się w przestrzeni miejskiej zjawisk negatywnych. Zmiany i zjawiska te mogą mieć charakter:

  • społeczny (dotyczący ludności, mieszkańców),

  • przestrzenny (dotyczący zabudowy, przestrzeni publicznej),

  • gospodarczy (dotyczący podmiotów gospodarczych na danym obszarze),

  • środowiskowy (odnoszący się do elementów środowiska przyrodniczego).

Powyższe zmiany mogą zachodzić przede wszystkim na skutek:

1.      zmniejszania się roli niektórych gałęzi gospodarki (np. przemysł),

2.      pogłębiania się negatywnych zjawisk społecznych i wykluczenia społecznego,

3.      zmian gospodarczych prowadzących do powstania (lub pogłębiania się) bezrobocia czy braku działań naprawczych na obszarach wymagających wsparcia technicznego (np. zaniedbane kamienice w centralnych częściach miast).

Władze miast (gmin) mogą reagować na powyższe zjawiska w różny sposób, jednak najbardziej skuteczne jest podejście kompleksowe. Takim podejściem jest właśnie proces rewitalizacji. Słowo rewitalizacja pochodzi od łacińskich revita, co oznacza ożywienie lub przywrócenie do życia. Potocznie rewitalizacja kojarzy się z wyremontowaniem zniszczonego budynku mieszkalnego (kamienicy, bloku na osiedlu). Nie jest to jednak prawidłowe rozumienie procesu rewitalizacji i nie może ona być kojarzona jedynie z remontem czy poprawą stanu technicznego obiektu (np. ociepleniem bloków mieszkalnych), dlatego że tak rozumiana rewitalizacja nie mogłaby w pełni prowadzić do poprawy sytuacji społecznej czy ekonomicznej.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest proces rewitalizacji.

  • Scharakteryzujesz pojęcie obszaru zdegradowanego.