Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia dwie szaroniebieskie kule toczące się po siatce. Siatka deformuje się, wygina pod naciskiem kul. Jest to wyobrażenie odkształcenia przestrzeni przez obiekty obdarzone masą. Na tle ilustracji umieszczono tytuł "Jaki jakościowy wpływ ma siła grawitacji Słońca na niejednostajny ruch planet po orbitach eliptycznych?".
Czy to nie ciekawe?
Dlaczego orbity wszystkich planet Układu Słonecznego leżą prawie w jednej płaszczyźnie? Wszystkie ciała w Układzie Słonecznym powstały z tego samego obłoku gazowo‑pyłowego, który wirując, zapadał się pod wpływem siły grawitacji. Prawie 99,9% jego całkowitej masy utworzyło Słońce, z pozostałej masy uformowały się planety. Utworzony Układ Słoneczny wiruje w tym samym kierunku co obłok gazowo‑pyłowy, z którego powstał. Wszystkie planety poruszają się w tym samym kierunku, zgodnym z kierunkiem obrotu Słońca. Planety poruszają się po orbitach w kształcie elipsy, w ognisku której znajduje się Słońce. Prędkość planety na orbicie nie jest stała – okresowo zwiększa się i zmniejsza. Przyczynę tego zjawiska omówimy w tym e‑materiale.
R1OXwmkkyzUDU
Twoje cele
Wyjaśnisz ruch planety wokół Słońca pod wpływem siły grawitacji.
Uzasadnisz, że moment siły grawitacji działającej na planetę równy jest zeru i dlatego zachowany jest moment pędu planety.
Przeanalizujesz zmiany prędkości planety wraz odległością od Słońca wynikające z zasady zachowania momentu pędu.
Przeanalizujesz skutki działania składowych siły grawitacji stycznej i prostopadłej do toru planety.