Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJPgWDVx9xip2
Fotografia przedstawia wijące i przecinające się druty kolczaste. Są ukazane na tle bezchmurnego nieba.

Samotność ludzi skazanych na cierpienie – Inny świat, reż. Igor Gorzkowski

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Aleksander Sołżenicyn, rosyjski pisarz i laureat literackiej nagrody Nobla, stworzył trzytomowe dzieło pt.: Archipelag Gułag, w którym dał świadectwo działalności zbrodniczego systemu komunistycznego w Związku Radzieckim. Opisał, w jaki sposób działa system obozów, którego celem nie jest resocjalizacja więźniów, a wykorzystanie ich jako taniej siły roboczej. To dzieło, choć ocenzurowane w Związku Radzieckim i krajach komunistycznych, przyczyniło się do upowszechnienia wiedzy na temat tego, co działo się z jednostką w systemie totalitarnym. Podobnie było z innymi dziełami na ten temat, również na gruncie polskim, takimi jak Inny świat Gustawa Herlinga‑Grudzińskiego, które dało świadectwo nie tylko okrucieństwu tego systemu, ale przede wszystkim przemożnej samotności człowieka.

Twoje cele
  • Poznasz adaptację teatralną Innego świata w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

  • Zanalizujesz fragmenty tekstu Grudzińskiego na temat samotności oraz zestawisz swoje wnioski z inscenizacją teatralną.

  • Wyjaśnisz przyczyny samotności i cierpienia bohaterów i bohaterek Innego świata.