Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RsmUxZCxP763I
Ilustracja przedstawia kolorowy witraż w kościele. Ukazana jest na nim scena z udziałem Józefa, Maryi oraz dzieciątka. Postacie wokół głów mają aureole. Józef ma czerwoną szatę, ciemne włosy, brodę oraz złączone do modlitwy ręce. Maryja ma niebieską suknię i jasne włosy, ma uniesione ręce nad dzieciątkiem. Dzieciątko jest okryte w pasie białym materiałem, leży w żłobie. Po prawej stronie znajduje się anioł ze skrzydłami w czerwonej szacie z zieloną peleryną. Trzyma szarfę z napisem.

Finansowanie Kościołów i innych związków wyznaniowych w czasach III Rzeczypospolitej

Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Z pewnością z historii pamiętasz takie pojęcia, jak „świętopietrze” czy „dziesięcina”. Są to przykłady dawnych danin na rzecz Kościoła katolickiego. Dziś system finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych wygląda inaczej. Jest bardziej skomplikowany i obwarowany przepisami prawa. Zapoznając się z nim, zwróć uwagę nie tylko skąd Kościoły i związki wyznaniowe otrzymują pieniądze, ale i na co je wydają.

Twoje cele
  • Wymienisz podstawy prawne finansowania działalności instytucji kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych w Polsce.

  • Scharakteryzujesz źródła dochodów Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych w III RP.

  • Przeanalizujesz zwolnienia podatkowe dotyczące kościelnych osób prawnych.