Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgBKhzofo7NfX
Zdjęcie przedstawia fragment mikroskopu z rewolwerem i obiektywami.

Wilhelm Ockham i krytycyzm „Nowej Szkoły"

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy znasz określenie „brzytwa Ockhama”? To zasada ekonomii myślenia. W epoce, gdy św. Tomasz zadawał teologiczne zagadki w rodzaju „ile aniołów może się zmieścić na główce od szpilki”, William Ockham postulował, by przestać mnożyć byty ponad potrzebę i szukać wyjaśnień jak najprostszych. Odrzucił platońskie idee, formy Arystotelesa i Tomasza oraz wszelkie inne byty ogólne. Twierdził, że są zbędne, ponieważ nie można udowodnić, że istnieją. Krytykował tradycyjne dowody na istnienie Boga, uznał, że rozumem nie można poznać tego, w co się wierzy na mocy objawienia. Posądzony o herezję, ekskomunikowany, ostatecznie okazał się najbardziej wpływowym myślicielem „nowej szkoły”. Zwolennicy średniowiecznego krytycyzmu podważali „starą filozofię”. Był to czas rozkwitu europejskich uniwersytetów - scholastyka broniła się jeszcze, ale dominikanie i franciszkanie chcieli czegoś więcej… Poznaj nominalistów - filozoficznych buntowników średniowiecza.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy szkoły nominalistycznej, która rzuciła wyzwanie scholastyce.

  • Porównasz myśl nominalistów z teoriami „starej filozofii”.

  • Spróbujesz odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ miała Ockhamowska krytyka scholastyki na rozwój filozofii średniowiecza.