Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1JElYYuNW4zE
Zdjęcie przedstawia renesansową salę, wypełnioną regałami z wieloma książkami. W sali widoczne są duże, stare globusy, meble i posągi. Na suficie widać liczne freski.

Myśl Immanuela Kanta: część 3. Nowy podział sądów

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy znasz powiedzenie, że według Kanta można regulować zegarek? Istniało wiele anegdot odnoszących się do pedantyzmu filozofa i prawdopodobnie ta cecha wiąże się także z jego dążeniem do precyzji w języku. Zapewne zauważasz - jak wielu filozofów, że często nasze problemy poznawcze biorą się z samego języka. Kant postanowił wypracować nową, dokładną terminologię dla opisania sadów poznawczych, które są bazą do formułowania twierdzeń naukowych. Dokonał też nowego podziału sądów.

Twoje cele
  • Poznasz klasyfikację sądów według Kanta.

  • Podasz po kilka własnych przykładów każdego typu sądów.

  • Przeanalizujesz jak, zdaniem Kanta, matematyka możliwa jest jako nauka dzięki sądom syntetycznym a priori.

  • Dowiesz się, jak poprzez użycie nowych sądów możliwe stało się pogodzenie stanowisk empirycznych i racjonalistycznych.