Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNob3nKYQ4Xu9
Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę. Obydwoje stoją z podniesionymi prawymi rękoma, na których mają białe rękawiczki. Kobieta po lewej ma zielone włosy, czerwony beret oraz ma pomalowaną na biało twarz z czerwonymi ustami. Jest ubrana w bluzkę w czarno-białe romby z czerwonym szalem oraz czerwoną spódnicę. Mężczyzna po prawej ma czarny kapelusz i pomalowaną na biało twarz z czarnymi ustami. Ubrany jest w koszulkę w czarno-białe paski, na którą ma założone szelki.

Maski – włóż!

Źródło: Irena Carpaccio, domena publiczna.
Arystoteles
Arystoteles

Wszystkim ludziom właściwy jest z natury pęd do życia we wspólnocie.

Relacja jednostki i społeczeństwa to temat, który interesował już starożytnych filozofów, a współcześnie stanowi jedno z ważniejszych zagadnień badanych przez psychologię. Czy to jednostki decydują o kształcie społeczeństwa, czy społeczeństwo o formie jednostek?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcia roli społecznej w powiązaniu z pojęciem grupy społecznej.

  • Przeanalizujesz role społeczne wobec określonych grup społecznych, uwzględniając swoje własne położenie w społeczeństwie.

  • Ocenisz potrzebę kierowania się zasadą wzajemności, zaufania i pomocy w wykonywaniu ról w grupach społecznych.