Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RHoT730hvWT1L
Obraz przedstawia wydarzenia rewolucji lipcowej wymierzonej przeciwko panowaniu króla Francji, Karola X. Nad całością kompozycji dominuje alegoryczna figura Wolności. Jest ona ukazana jako młoda kobieta, w czerwonej czapce frygijskiej. Kobieta idzie przez pole walki ze strzelbą w lewej ręce i trójkolorowym sztandarem w prawej ręce. Za kobietą podążają rewolucjoniści. Po jej prawej stronie podąża przedstawiciel klasy średniej - mężczyzna w cylindrze. Po lewej młody chłopiec trzymający w obu rękach pistolety, reprezentujący klasę robotniczą. Rewolucjoniści idą do przodu po leżących na ziemi ciałach ludzi poległych w walce o wolność.

Charakterystyka rewolucjonistów w Nie‑Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego

Eugène Delacroix, Wolność prowadząca lud na barykady, 1830
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Zygmunt Krasiński, pokazując w Nie‑Boskiej komedii walkę dwóch wrogich obozów i sił społecznych, stawia naprzeciw siebie Pankracego i hrabiego Henryka. Ich racje ścierają się i dopełniają zarazem, a w końcu obaj giną za sprawę ludzkości. Razem z nimi ginie świat feudalny i dawny porządek, upada również nowoczesna idea rewolucji. W postaciach przywódców autor zawarł przemyślenia na temat przeobrażeń historycznych. Inni bohaterowie, tacy jak Bianchetti, Leonard czy Przechrzta dopełniają spektrum postaw przywódców, a równocześnie pogłębiają dyskurs na temat przewrotu i jego konsekwencji.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz postawy rewolucjonistów ukazanych w Nie‑Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego.

  • Dostrzeżesz, na czym autor zbudował opozycję pomiędzy rewolucjonistami i Mężem (Henrykiem).

  • Zdiagnozujesz przyczyny klęski bohaterów.