Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RTJ7viXVTXk
Zdjęcie przedstawia wnętrze kuchni. Przy zlewozmywaku stoi mały chłopiec i zmywa naczynia. Obok niego stoi dorosły mężczyzna.

Kontrola społeczna

Źródło: Gustavo Fring, domena publiczna.

Tak jak wolność nie oznacza samowoli, tak i kontrola społeczna nie powinna być kojarzona z aparatem przymusu – a przynajmniej nie tylko z nim. Potoczne rozumienie kontroli jest mylące, ponieważ odsyła wyłącznie do kar. Tymczasem kontrola społeczna to gwarant społecznego bezpieczeństwa. Jak pisze amerykański socjolog, politolog i sowietolog, Barrington Moore:

Barrington Moore Jr. Social Origins of Dictatorship and Democracy

Aby system wartości umacniać i przekazywać, ludzi obdarza się kuksańcami, zastrasza, wtrąca do więzień, zsyła do obozów koncentracyjnych, wabi pochlebstwami, przekupuje, czci jak bohaterów, zachęca do czytania gazet, stawia pod ścianą i rozstrzeliwuje, a czasami nawet uczy socjologii.

cytat1 Źródło: Barrington Moore Jr., Social Origins of Dictatorship and Democracy, Londyn 1973, s. 486. Cytat za: Barbara Szacka, Wprowadzenie do socjologii, Warszawa 2003, str. 160.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz różne rodzaje norm społecznych, odwołując się do konkretnych przykładów.

  • Wyjaśnisz mechanizm kontroli społecznej.

  • Ocenisz oddziaływanie różnych czynników na efektywność kontroli społecznej.