Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1V6R2gBUX7Ct
Obraz przedstawia ogromną salę z kolumnami i łukowym stropem wypełnioną dyskutującymi mężczyznami. Wszyscy są ubrani w kolorowe szaty. Przez okno znajdujące się po lewej stronie do sali wpada światło. Na środku sali na czerwonym dywanie stoi przenośny złoty ołtarz. Jeden z mężczyzn trzyma sztandar z polskim godłem.

Początki parlamentaryzmu

Obraz Jana Matejki W Łęczycy pierwszy sejm. Spisanie praw. R.P. 1180. Na zjeździe ograniczono prawa urzędnikom książęcym oraz zniesiono prawo, pozwalające księciu przejmować majątek zmarłego biskupa. Był to pierwszy w historii Polski akt zrzeczenia się przez panującego części swych uprawnień na rzecz określonej grupy społecznej.
Źródło: 1806, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Przyłączenie Pomorza do Korony otwierało drogę do dalszego rozwoju koniunktury na polskie zboże. Razem z likwidacją granicy polsko‑krzyżackiej znikły bariery celne, a zboże spławiane Wisłą do Gdańska coraz chętniej kupowali kupcy z zachodu Europy. Koniunktura przynosiła największe zyski tym, którzy posiadali najwięcej ziemi: możnym duchownym i świeckim oraz szlachcie. Aby powiększyć powierzchnię posiadanych gruntów ornych, w miarę możliwości poddawano uprawie dotychczasowe nieużytki. Szlachta masowo zmieniała też sposób funkcjonowania własnych majątków.

RB3eBn6U83SA21
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: Od 1434 do 1444 roku, panowanie Władysława Warneńczyka w Polsce. OD 1447 do 1492 roku, panowanie Kazimierza Jagiellończyka w Polsce. 1454 rok, podpisanie przywileju nieszawskiego. 1472 rok, zajęcie Warmii przez Mikołaja Tungena.  Od 1478 do 1479 roku, wojna popia. 1492 rok, objęcie władzy w Polsce przez Jana Olbrachta.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przedstawisz rolę, jaką w kształtowaniu się ustroju parlamentarnego odegrało bogacenie się szlachty z jednej strony i wygaśnięcie królewskiego rodu Piastów z drugiej.

  • Wymienisz stany sejmujące.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób Polska stała się rzecząpospolitą szlachecką.