Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R6DmRa5shFcBS
Obraz przedstawia mężczyznę i kobietę. Mężczyzna maluje kobiecie portret. Modelka to młoda kobieta. Ma półdługie, ciemne włosy. Siedzi i wspiera głowę prawą dłonią. Jest ubrana w suknię na ramiączkach. Na szyi ma podwójny naszyjnik z pereł. Malarz jest mężczyzną w średnim wieku. Odwraca głowę od modelki i namalowanego przez siebie obrazu. Na obrazie widoczna jest dziwna twarz. Nie oddaje ona realistycznie wizerunku kobiety. Cała sytuacja ma miejsce na tle fantastycznego pejzażu. Z wodą, skałami, górami.

Relacje damsko-męskie w Szewcach

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Fałsz kobiety (1927)
Źródło: domena publiczna.

W utworach Witkacego nie istnieją udane związki. Kobieta i mężczyzna nigdy nie znajdują szczęścia, choć nieustannie poszukują spełnienia w miłości. Pisarz ukazuje relacje damsko‑męskie na tle niszczejącego świata, w którym wszystkie wartości tracą powoli na znaczeniu. Bohaterowie Szewców za wszelką cenę pożądają nowych doznań, lecz nawet najbardziej wyszukane rozkosze nie są w stanie nasycić ich nieskończonych pragnień.

Twoje cele
  • Zestawisz sposób opisywania namiętności w Szewcach Witkacego z konwencjami estetycznymi oraz poglądami społecznymi i filozoficznymi.

  • Zinterpretujesz postawę prokuratora Scurvy’ego wobec księżnej Iriny.

  • Scharakteryzujesz postać księżnej Iriny.