Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CfZ9TkfsMxw
Zdjęcie przedstawia spreparowaną owcę Dolly. Znajduje się ona w Muzeum Narodowym w Edynburgu, w Szkocji. Wełna owcy była jednolita, średnio gruba, o umaszczeniu kremowym. Pysk owcy był wąski. Miała brązowe małe oczy. Niewielkie szpiczaste uszy. Owca Dolly była pierwszym zwierzęciem sklonowanym z komórek somatycznych dorosłego osobnika metodą transferu jąder. Za spreparowanym zwierzęciem na zdjęciu są zwiedzający Muzeum ludzie.

Fabryka zwierząt

Spreparowana owca Dolly w Muzeum Narodowym w Edynburgu (Szkocja).
Źródło: Sgerbic, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Odtwarzanie wymarłych gatunków oraz zwiększanie populacji zwierząt zagrożonych wyginięciem przestaje być jedynie fantastyką naukową. Próby ratowania zwierząt bliskich wymarciu podejmowane są dzięki stale rosnącej wiedzy na temat klonowania. Techniki klonowania z powodzeniem wykorzystywane są do tworzenia populacji bydła o pożądanych przemysłowo cechach, a także do komercyjnego tworzenia klonów zwierząt domowych.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polegają problemy związane z klonowaniem zwierząt.

  • Opiszesz i porównasz metody klonowania zwierząt.

  • Omówisz etapy klonowania metodą transferu jąder komórkowych.