Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R104gi85IyNaw
Obraz przedstawia scenę rozgrywająca się na wsi. Jest jesień. Na piaszczystej drodze odgrodzonej zniszczonym, starym, drewnianym płotem ukazanych jest czworo dzieci. Pośrodku stoi dziwna dziewczyna. Dzieci są ubrane w proste, wiejskie ubrania. Mają bose stopy. Na ich twarzach maluje się przerażenie. Szeroko otwierają oczy i usta. Dziewczyna jest ubrana w sukienkę. Na plecach ma szal z połyskującej tkaniny. Szal powiewa pod wpływem wiatru. Na głowie ma czepek. Uśmiecha się. W tle głębi rozciąga się zamglone pole.

Świat wykreowany w wierszu Bolesława Leśmiana Pan Błyszczyński

Jacek Malczewski, Boginki w dziewannach, 1888
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Bolesław Leśmian tworzył wiersze w oryginalnym i rozpoznawalnym stylu. Włączał do nich wymyślone przez siebie neologizmy i poetyckie określenia zwane leśmianizmami, które wzbogacają wyobrażony świat, rozszerzają znaczenie wyrazów, a ciąg następujących po sobie słów staje się wyzwaniem do interpretacji, zarówno na poziomie treści, jak i odniesień filozoficznych. „Zabawa w Leśmiana” – poddanie się urokowi jego poezji – to najlepszy sposób na ucieczkę od zwyczajności i codzienności, wkroczenie do świata niezwykłości i fantazji, a także zamysłu nad człowiekiem i otaczającym go światem.

Twoje cele
  • Poznasz symbole i tematy, wokół których koncentruje się wyobraźnia Bolesława Leśmiana.

  • Przeanalizujesz formę i treść wiersza Bolesława Leśmiana Pan Błyszczyński.

  • Nazwiesz środki stylistyczne w wierszu i określisz ich funkcję.

  • Przypomnisz zagadnienia związane ze słowotwórstwem.