Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LkObIorwpaX
Zdjęcie przedstawia alejkę pod arkadami. Kolumny mają prostokątne podstawy, na górze tworzą łuki, dzięki którym łączą się one ze ścianą położoną równolegle do alejki. W alejce spaceruje jedna osoba.

Kulturowe postrzeganie przestrzeni przez człowieka

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: https://pixabay.com.

Z pewnością znane jest ci słowo egzotyczny. Kiedy ktoś tak mówi, zwykle robi to, aby opisać jakiś region świata - kraj lub wyspę. Gdy słyszymy, że coś jest egzotyczne, niemal odruchowo wyobrażamy sobie błękitną wodę, palmy kokosowe, budowle o przedziwnych kształtach oraz ludzi w lokalnych strojach, w dodatku mówiących w nieznanym nam języku. Egzotyczne miejsca to na przykład Bora Bora, Seszele lub Malediwy. A jak o tych lokalizacjach wypowiada się miejscowa ludność? Czy mieszkaniec Bali mówi, że mieszka na egzotycznej wyspie? Jak zapewne się domyślasz, taka sytuacja raczej nie miałaby miejsca.

Pozostaje więc zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta – słowo egzotyczny nie jest terminem geograficznym. Nie opisuje konkretnego obszaru czy klimatu. Służy nam ono do określenia tego, co odmienne, do podkreślenia różnic pomiędzy naszym miejscem zamieszkania a tym, które określamy takim mianem. W kulturze europejskiej przyjęło się, że egzotyczne są miejsca tak odległe, jak choćby Karaiby czy Hawaje. Leżą one w odmiennej strefie klimatycznej, wyglądają inaczej, a ludzie tam żyjący wychowani zostali w innej kulturze. Jak łatwo się domyślić, dla nich to nasz kraj jest egzotyczny.

Z tej lekcji dowiesz się, co dokładnie wpływa na to, że ludzie na całym świecie kształtują otaczającą ich przestrzeń na różne sposoby. Odpowiesz również na pytanie o to, jakie czynniki odpowiadają za różnicę w postrzeganiu takiej czy innej przestrzeni przez osoby pochodzące z różnych stron globu.

RCfTJBcDh6i3r
Palmy na Boracay (Filipiny) dla wielu Europejczyków stanowią symbol egzotyczności. Nietrudno się domyślić, że dla mieszkańców tej wyspy to nasze rodzime lasy świerkowe okazują się niecodziennym i egzotycznym widokiem.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/palmy-niebo-boracay-tropikalna-2065658, domena publiczna.
Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest krajobraz kulturowy.

  • Poznasz istotę przestrzeni.

  • Dowiesz się, jakie znaczenie ma przestrzeń w społeczeństwie.