R1ShoQLtkQvq2
Zdjęcie lotnicze przedstawia arterię komunikacyjną, którą tworzy skomplikowany układ dróg. Drogi przebiegają z prawej do lewej strony i z góry na dół zdjęcia, w środku się krzyżują. Od nich odbiega też sieć zjazdów, które tworzą skomplikowane pętle. W lewym dolnym rogu zdjęcia widać również drogę, która przebiega pod główną autostradą. W prawym górnym rogu znajduje się teren zielony, w lewym górnym rogu domy mieszkalne, park z alejkami oraz wieżowce. W lewym dolnym rogu znajduje się park oraz ulica, a w prawym dolnym rogu bloki mieszkalne, domy i tereny zielone.

Krajobrazy Polski: krajobraz komunikacyjny (np. węzeł transportowy komunikacyjny Kraków – Balice)

Źródło: D. Nevozhai, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yan%27an_East_Road_Interchange,_Shanghai,_China_(Unsplash).jpg?uselang=zh, licencja: CC 0 1.0.

Rozwój cywilizacji doprowadził do tego, że nie wyobrażamy sobie innego życia niż to, w którym na co dzień wykorzystujemy różne środki transportu. Przekształcamy krajobraz, budując drogi, linie kolejowe czy lotniska wraz z infrastrukturą im towarzyszącą. Wszystkie te inwestycje często znacznie ingerują w środowisko naturalne (np. nasypy, tunele). W konsekwencji zwykle doprowadzamy do znacznego spadku atrakcyjności krajobrazu, a nawet do jego dewastacji. Jednak umiejętne zarządzanie środowiskiem geograficznym może służyć kształtowaniu atrakcyjnego i estetycznego krajobrazu komunikacyjnego.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z jednym z typów krajobrazu kulturowego – krajobrazem komunikacyjnym.

  • Wyjaśnisz pojęcie krajobrazu multisensorycznego.

  • Dokonasz interpretacji zdjęć lotniczych pokazujących jego przykłady pod kątem dewastacji środowiska geograficznego.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób można kształtować krajobrazy komunikacyjne, by pomimo często silnej antropopresji były atrakcyjne estetycznie.